odjf logo

"V mene humanizmu a tolerancie"

fb ig
radio jazz logo

Vyberte váš jazyk

krystalove kridlo 2024

Získali sme cenu Krištálové krídlo

 

One Day Jazz Festival sa v súčasnosti radí medzi popredné medzinárodné festivaly, ktoré majú osobitosť aj tradíciu.

Aktuálny projekt ONE DAY JAZZ FESTIVAL LETO 2022 vytvára príležitosti pre kreatívnu obec hudobníkov a umelcov sa ďalej realizovať. Jeho cieľom je vytvoriť priestor aby naša domáca scéna fungovala a vyvíjala sa. Zameriava sa na pomoc kultúre v a predovšetkým skupine domácich umelcov v postpandemickom období. Snahou je týchto hudobníkov postupne prinavrátiť späť na veľké koncertné pódiá. Aktivita má za úlohu zachovávať špirálu vývoja kultúrneho dialógu a interaktívnu komunikáciu kde sa môžu jednotlivé osobnosti a umelci v živom dialógu spojiť s verejnosťou. Ide nám hlavne o vytváranie hodnotných kultúrnych podujatí, ktoré formujú celú spoločnosť. Našou snahou je dať príležitosť divákom na úplne iný stred s geniom loci toho, čo človek dokáže vytvoriť. Práve to sú najdôležitejšie metódy zachovania psychohygieny celej krajiny a jej spoločnosti v danej situácii a posilňovanie celospoločenského fungovania v mene humanizmu a tolerancie. Okrem možnosti sa prezentovať s podporou úzko súvisí aj prehlbovanie vzťahov medzi domácou a zahraničnou scénou čomu napomáha spolupráca s Ministerstvom zahraničných vecí a slovenskými kultúrnymi inštitútmi v zahraničí. Na báze zážitkov v podobe osobitej dramaturgie cez prepájanie domácej a svetovej scény v spoločných formátoch posilňujeme umelecké vzťahy so zahraničím.

Neoddeliteľnou súčasťou konceptu festivalu je vznik nových dramaturgických formátov, ktoré vznikajú špeciálne pre festival. V minulosti to bol napríklad koncerty jazzových spevákov z USA Kurta Ellinga a Lizz Wright v spolupráci so Slovenskou filharmóniou a sólistami, v lete v roku 2019 koncerty Noa Achinom Nini so Slovenskou filharmóniou a hosťujúcim Bratislavským chlapčenským zborom ci Ida Kelarová so súborom Chavorenge, spolu pod taktovkou Martina Leginusa, Zuzana Mojžišová s husľovým virtuózom Adamom Baldychom, alebo minulý rok Ľubomír Gašpar Cimbal Project & Ron Aff & Martin Valihora. Festival je určený divákom všetkých vekových skupín a milovníkom nielen jazzovej hudby. Doteraz sa ho zúčastnilo viac ako 170 zahraničných a 70-tka domácich umelcov. Z roka na rok pribúda počet návštevníkov jednotlivých edícií festivalu.

 

Vzdelávanie mladej generácie je jednou z našich ďalších priorít. Pravidelnou súčasťou festivalu sú workshopy a master classes pod vedením svetových a domácich umelcov, ktoré ponúkame mladým študentom hudby a začínajúcim hudobníkom vďaka spolupráci so Slovenskou Jazzovou Spoločnosťou a ich Letnou Jazzovou Dielňou. Zároveň sme už roky prepojení s konzervatóriami v Bratislave a v regiónoch (Košice, Žilina) vďaka čomu sa portfólio nášho zásahu aj v rámci hudobného vzdelávania rozšírilo na väčšiu časť Slovenska.