odjf logo

"V mene humanizmu a tolerancie"

fb ig
radio jazz logo

Vyberte váš jazyk

krystalove kridlo 2024

Získali sme cenu Krištálové krídlo

 

 

Waking Vision (USA/SK)

 

Hiromi sa vracia na Slovensko a uzavrie jubilejný 15.ročník One Day Jazz Festivalu One Day Jazz Festival sa v súčasnosti radí medzi popredné medzinárodné festivaly, ktoré majú osobitosť aj tradíciu. Oslavou 15. narodenín festivalu bolo aj vyše 15 unikátnych koncertných vystúpení od mája do novembra tohto roku. „Tým, že sme tento rok k 15. výročiu vstúpili aj do zóny V4 sa nám úspešne podarilo zorganizovať podujatia v Budapešti, Prahe a rovnako vo viacerých slovenských mestách. A záver festivalu nášho jubilea ukončíme rovnako svetovo. Festival je pre nás sviatkom a bodku za tým 15. ročníkom urobí svetoznáma japonská klaviristka Hiromi. S Hiromi som precestoval kus sveta, na ODJF vystupovala už dvakrát a veľmi sa teším, že práve ona symbolicky uzavrie festival. Vystupovala na najlepších jazzových pódiách a festivaloch sveta, vrátane Montreux, Umbria, North Sea, Newport a Monterey. Teraz k nám príde predstaviť svoj nový projekt s unikátnym obsadením svetoznámych inštrumentalistov moderného jazzu a nový album, symbolicky 15. novembra do Veľkého štúdia Slovenského rozhlasu v Bratislave.“ pozýva zakladateľ a riaditeľ festivalu Martin Valihora.

Hiromi charakterizuje tento album a koncertný program ako "novú dobrodružnú cestu“. „Nahrávanie albumu je ako tvorba filmu a ja som ten režisér, ktorý hľadá dokonalého herca pre každú rolu." hovorí Hiromi. Pre svoje nové kvarteto, Hiromi's Sonicwonder, si vybrala skvelých amerických hudobníkov: basgitaristu Hadriena Ferauda, bubeníka Genea Coyea a trumpetistu Adama O'Ferrilla.

 
Hiromi - klavir
Hadrien Feraud - basgitara
Gene Coye  - bubny
Adam O'Ferrill - trumpeta
 
 
 
Dlhoroční fanúšikovia si možno spomenú, že skoršie albumy Time Control (2007) a Beyond Standard (2008), ktorých súčasťou bol aj Martin Valihora, sú nazývané ako Hiromi's Sonicbloom a zdôrazňovali elektronické tóny. Aj tu je to tak. „Keď používam toto slovo, 'sonic', je to moja elektrická stránka. Hrám oveľa viac na klávesoch v porovnaní s mojimi inými kapelami." „Sonicwonderland“ oslavuje zvuky vytvorené na jej analógovom modelovacom syntetizátore Nord Lead A1 a Nord Electro 5D. „Keď skladám na klávesoch, vždy vytváram niečo úplne odlišné od toho, ako keď skladám na klavíri."
Album Sonicwonderland bol nahratý za len tri a pol dňa v Skywalker Sound Stage v Nicasio v Kalifornii, kde predtým nahrávala svoj sólový klavírny album Spectrum (2019). Predprodukcia bola minimálna, ale veľmi dôkladná: dva dni skúšok v New Yorku nasledované dvanástimi koncertmi za sebou v Minneapolise a Oaklande. "Bol to skvelý spôsob, ako sa pripraviť na nahrávanie," hovorí. "Šli sme do štúdia a hrali sme tak, ako by sme hrali naživo", až po použitie presne toho istého klavíra z oaklandských klubových koncertov, ktorý pripravil rovnaký klavírny technik Shintaro Hoshino.
Hiromi - narodená v Hamamatsu v Japonsku, začala študovať klavír, keď mala šesť rokov. Keď mala 17 rokov, Chick Corea ju pozval, aby s ním hrala na koncerte v Tokiu. Študovala na Berklee College of Music v Bostone, Massachusetts, kde ju viedla jazzová legenda Ahmad Jamal. Sonicwonderland je jej dvanástym štúdiovým albumom a druhým albumom roku 2023; už skôr v tomto roku nahrávala soundtrack k animovanému filmu Blue Giant, ktorý je založený na populárnom Mangovi.

 

Ďakujeme za podporu

Hlavní partneri:
Tipos-logo
Partneri:
fpu
slov-institut-varsava
slov-institut-praha
slov-institut-budapest
NBS
PQM
cosyma
Microcomp
BKIS
art-film-fest-kosice
MATADOR
Lenovo
GO2SKY
evolutions
mypiano
Senator-banquets
LMC
park-inn
narodny-onkologicky-ustav-zdruzenie-priatelov-nou
BAYNACH
expres-menu
adts
saitron
goout
smidt
ISEEIT
ticketportal
hotel-devin-bratislava
Festival podporili:
soza
nadacia-tatrabanka
bratislavsky-kraj
bratislava_tourist_board
Ministerstvo_dopravy
nadacia_spp
Mediálni partneri:
ta3
rtvs
tvjoj
tyzden
tyzden
hudobny-zivot
sk-jazz-sk
jazz-sk
Organizátor:
mga