odjf logo

"V mene humanizmu a tolerancie"

fb ig
radio jazz logo

Vyberte váš jazyk

krystalove kridlo 2024

Získali sme cenu Krištálové krídlo

 

Ľubomír Gašpar - cimbal
Peter Korman - kontrabas
Jakub Tőkőly – klavír
Ron Affif - gitara
Martin Valihora – bicie

 

Ľubomír Gašpar Cimbal Project

Projekt cimbalistu Ľubomíra Gašpara vychádza so spojenia s jeho priateľmi - hudobníkmi, ktorých doménou je jazz. Kombináciou cimbalu a tradičných jazzových nástrojov, ako sú klavír, kontrabas a bicie, vzniká pozoruhodná symbióza a jedinečný zvuk. Spoločne hrajú originálne kompozície a jazzové adaptácie ľudových piesní rôznych národov, ako aj prekvapujúco znejúcu jazzovú klasiku. V roku 2016 vyhrali českú súťaž s názvom Jazz Fruit Award (Praha, 2016) a ďalšie dve ocenenia získali v súťaži „Nové tváre slovenského jazzu 2016“. Debutový album „Pohľad“ (2017) je ďalším projektom Ľubomíra Gašpara, ktorý integruje štýly a žánre z novej perspektívy, kde cimbal, ktorý sa väčšinou používa v ľudovej hudbe, je ústredným spojovacím prvkom, ktorého ohromujúce majstrovstvo je doplnené vynikajúcimi jazzovými hudobníkmi. Album získal cenu Rádio Hlavy 2017 za najlepší album v kategórii world music.

Martin Valihora – bicie

Projekt cimbalistu Ľubomíra Gašpara vychádza so spojenia s jeho priateľmi - hudobníkmi, ktorých doménou je jazz. Kombináciou cimbalu a tradičných jazzových nástrojov, ako sú klavír, kontrabas a bicie, vzniká pozoruhodná symbióza a jedinečný zvuk. Spoločne hrajú originálne kompozície a jazzové adaptácie ľudových piesní rôznych národov, ako aj prekvapujúco znejúcu jazzovú klasiku. V roku 2016 vyhrali českú súťaž s názvom Jazz Fruit Award (Praha, 2016) a ďalšie dve ocenenia získali v súťaži „Nové tváre slovenského jazzu 2016“. Debutový album „Pohľad“ (2017) je ďalším projektom Ľubomíra Gašpara, ktorý integruje štýly a žánre z novej perspektívy, kde cimbal, ktorý sa väčšinou používa v ľudovej hudbe, je ústredným spojovacím prvkom, ktorého ohromujúce majstrovstvo je doplnené vynikajúcimi jazzovými hudobníkmi. Album získal cenu Rádio Hlavy 2017 za najlepší album v kategórii world music. Pre tohtoročný festival vznikla špeciálna zostava v rámci ktorej na bicie zahrá Martin Valihora a na gitaru americký hudobník Ron Affif.

Ron Affif

Synovec gitaristu Rona Anthonyho (ktorý hrával s Georgom Shearingom a Frankom Sinatrom) Ron Affif dostal svoju prvú lekciu gitary od svojho strýka, keď mal 12 rokov. Po strednej škole sa v roku 1984 presťahoval do Los Angeles, kde hral s Dickom Berkom, Davom Pikeom, Pete Christliebom a Jackom Sheldonom. Neskôr sa presťahoval do New Yorku a odvtedy hrával väčšinou ako líder. Affifov štýl je ovplyvnený Joeom Passom a Georgom Bensonom. Nahral niekoľko pôsobivých albumov.

lubo gaspar

 

Ďakujeme za podporu