odjf logo

"V mene humanizmu a tolerancie"

fb ig
radio jazz logo

Vyberte váš jazyk

krystalove kridlo 2024

Získali sme cenu Krištálové krídlo

 

MattiaBoyzz /SK,

Oskar Rózsa Partnership Unlimited /SK,

Ondřej Štveráček /CZ

 

MattiaBoyzz /SK

Mladý 17-ročný slovensko-taliansky bubeník Mattia Müller prichádza so svojím projektom MattiaBoyzz. Skupina vznikla v júli 2018 po spoločnom absolvovaní letnej jazzovej dielne. Členovia zoskupenia vtedy (Mattia Müller, Juraj Námešný, Fredy Košecký, Karol Toma, Šimon Štímel) účinkovali na BJD 2018 na pódiu mladých talentov. Začiatkom roka 2019 klarinetistu Šimona Štímela nahradil saxofonista Michal Hrabovský.

V roku 2019 skupina odohrala niekoľko koncertov ako predkapela na vystúpeniach Petra Lipu, a to najmä na krste jeho nového CD „Dobré Meno“. Spolupracovala na niekoľkých vystúpeniach s uznávaným harmonikárom Erichom BOBOŠ Procházkom. Na jeseň v roku 2019 sa skupina MattiaBoyzz zúčastnila súťaže Nové Tváre Slovenského Jazzu, ktorú vyhrala a paralelne sa zúčastňovala súťaže JazzStartUp, kde vyhrala cenu za Live Performance. V roku 2020 skupina účinkovala na niekoľkých jazzových festivaloch a začala pripravovať debutový album, ktorý produkuje Oskar Rózsa. V auguste 2020 sa v skupine vymenili členovia okrem gitaristu Fredyho Košeckého a prvýkrát zahrajú v novom zoskupení vlastné kompozície, ktoré budú aj na debutovom albume.

Na One Day Jazz Festival A-Live vystúpia v zostave: Mattia Müller (bicie nástroje), Peter Kunzo (klávesy), Mário Belák (alt saxofón), Fredy Košecký (gitara) a Miloš Bulík (basgitara).

MattiaBoyzz - Really?! https://youtu.be/t1MLiupG2OQ

MattiaBoyzz & Boboš - Amazing Grace https://youtu.be/MxVQBf94yvE

 

Oskar Rózsa Partnership Unlimited /SK

Slovenský dirigent, skladateľ a multinštrumentalista Oskar Rózsa je jednou z hlavných hnacích síl domácej jazzovej scény. Originátor, producent a spolutvorca mnohých hudobných projektov presahujúcich konvenčný rámec (Under my Spell, Hrana, Legenda o Rytieroch zo Sitna, Free Faces, The Universal Cure a iné). Spolupracoval z mnohými umelcami a hudobnými telesami doma a v zahraničí (Ursíny, Brezovský, Varga, Filip, Kučerová, Jon Anderson, Will.I.am a ďalší). Ako basgitarista účinkoval v troch výnimočných triách (Šeban-Rozsa-Buntaj, Shannon-Rozsa-Valihora a Krajňák-Rozsa-Hodek) a je hosťujúcim dirigentom multižánrového zamerania a vyhľadávaným štúdiovým producentom. Na svojom konte má niekoľko desiatok CD albumov ako producent, 4 celovečerné filmy a niekoľko umeleckých ocenení. Žije s manželkou Zdenkou Rózsa-Prednou a ich dvoma synmi v Banskej Štiavnici.

Na One Day Jazz Festivale 2020 sa predstaví so svojím iregulárnymi projektom Oskar Rózsa Partnership Unlimited v zostave Oskar Torok (trúbka), Ondrej Krajňák (piano), Eugen Vizváry (Rhodes piano), Oskar Rózsa (basgitara, Lyra-8), Martin Valihora (bubny), Zdenka Rózsa-Predná (vokály) a s hosťom Ondřejom Štveráčkom (tenor saxofón). Kapela s najvýraznejšími osobnosťami progresívnej slovenskej a českej jazzovej scény interpretuje pôvodné kompozície svojich členov a snaží sa o fúziu moderného jazzu s vplyvmi world music a odkazmi na tradičnú vážnu i jazzovú hudbu.

Oskar Rózsa: CLUSTER I. https://youtu.be/sPQ15JLKPNQ

 

Ondřej Štveráček /CZ

Saxofonista Ondřej Štveráček patrí už viac ako dekádu k najvýraznejším postavám nastupujúcej jazzovej generácie v Česku. Je kmeňovým hráčom orchestra Gustava Broma, pravidelne spolupracuje s výraznými hráčmi pohybujúcimi sa v stredoeurópskom regióne. Okrem aktivít tzv. sidemana usilovne rozvíja svoj vlastný systém hry na saxofón neprehliadnuteľne inšpirovaný jazzovou tradíciou.

Ondřej Štveráček Space Project 2019 https://youtu.be/j1qVcabAxcc