odjf logo

"V mene humanizmu a tolerancie"

fb ig
radio jazz logo

Vyberte váš jazyk

krystalove kridlo 2024

Získali sme cenu Krištálové krídlo

 

ONE DAY JAZZ FESTIVAL je v súčasnosti v hudobných kruhoch považovaný za stálicu etablovaných festivalov na medzinárodnej úrovni. Tento 11 ročník je opäť výnimočný a uvádza nové rozmery v programovej náplni festivalu. Opätovne prináša dve edície. Prvá z nich LETO 2019 bude realizovaná jún – júl 2019. Druhá - JESEŇ 2019, tá sa uskutoční v mesiaci november 2019.

 

ONE DAY JAZZ FESTIVAL sa spája so Slovenskou jazzovou spoločnosťou

ONE DAY JAZZ FESTIVAL je v súčasnosti v hudobných kruhoch považovaný za stálicu etablovaných festivalov na medzinárodnej úrovni. Tento 11 ročník je opäť výnimočný a uvádza nové rozmery v programovej náplni festivalu. Opätovne prináša dve edície. Prvá z nich LETO 2019 bude realizovaná jún – júl 2019. Druhá - JESEŇ 2019, tá sa uskutoční v mesiaci november 2019.

Tak ako je už zvykom, jeho organizátor Martin Valihora opäť aj tento rok prináša pre hudobnú scénu novinku a to spojenie sa so Slovenskou jazzovou spoločnosťou. Tá už tradične organizuje jazzové dielne, ktoré sa konajú vždy 1. júlový týždeň. Na tieto jazzové dielne – workshopy prinesie ONE DAY JAZZ FESTIVAL svetové hviezdy. Symbolicky tak potiahneme hudobnú šnúru kvalitnej hudby, ktorú odštartujeme už 18. júna na Bratislavskom hrade a plynule jazzovú náladu prenesiem až do ďalšieho hudobného podujatia, ktorým je Kultúrne leto - počas ktorého sa na jazzových workshopoch vystriedajú svetové mená.

„Prioritou festivalu je prehĺbiť vzťahy medzi domácou a zahraničnou jazzovou scénou, čo má za úlohu prispievať k edukačnej činnosti a náplní, ktorá je na Slovensku v tomto žánri veľmi zanedbávaná. Prinášame tých najkvalitnejších medzinárodných umelcov, ktorí podporujú vznik spolupráce slovenských a zahraničných hudobníkov v spoločných projektoch. V období prehlbujúceho sa záujmu o kreatívnu, hodnotnú a interaktívnu hudbu takéto spojenie prinášajú práve jazzové koncerty. Pozývame na Slovensko svetové hviezdy tohto žánru, ktoré ešte na Slovensku nevystúpili, ale aj menej známe hudobné telesá, ktoré zase posúvajú hudobný vývoj dopredu. Na Slovensku sa rodí mnoho nových talentov, scéna sa rozširuje a naberá nové rozmery a preto je našou povinnosťou a úprimným záujmom podporovať a prispievať k jej rastu a vývoju.“ Hovorí o cieľoch festivalu jeho organizátor Martin Valihora.

V spolupráci so Slovenskou jazzovou spoločnosťou vystúpia svetové hviezdy nielen ako účinkujúci v rámci Kultúrneho leta, ale budú zároveň aj odborní lektori nášho jazzového kempu. Kto by sa netešil, aby ho učil fenomenálny saxofonista Kenny Garrett - legenda, ktorú celá scéna veľmi dobré pozná a vyrastali na ňom všetci vyznávači kvalitnej hudby.

ŠÍRIME HUMANIZMUS A TOLERANCIU

ONE DAY JAZZ FESTIVAL tak opätovne dáva najavo, že sa drží svojich zásad, ktoré pred 11 rokmi nastavil Martin Valihora. Festival nie je len o hudbe, ale aj o vzdelávacej činnosti. Pravidelnou súčasťou sú kvalitné workshopy svetových hviezd, ktoré sa konajú na bratislavskom konzervatóriu a sú navštevované nielen študentmi konzervatória a mladou generáciou, ale aj etablovanými hudobníkmi slovenskej scény a rovnako tomu bude aj tento rok.

„Základným poslaním festivalu je integrácia slovenských interpretov do medzinárodných súvislostí. Okrem toho, ako je už pri One Day Jazz Festivale dobrým zvykom, každý večer otvorí svojím vystúpením kvalitná domáca hudobná formácia. Tento rok oslávi festival už svoje 11. narodeniny a bude sa snažiť opäť dokázať, že aj naďalej kladie v prvom rade dôraz na kvalitu a hudobný odkaz.“ Vysvetľuje Martin Valihora.

Festival sa esenciálne venuje aj spoločenskej téme a cez hudbu, ktorá má za úlohu spájať rozdielne kultúry, etniká a národy, podčiarkuje jej poslanie v pojmoch humanizmu a tolerancie. Festival začal v roku 2016 svoju sériu úvodných otváracích koncertov na Bratislavskom hrade s myšlienkou humanizmu a tolerancie. Tak potrebných pojmov najmä v čase, kedy sa radikalizuje aj naša spoločnosť. Násilie sa žiaľ šíri spoločnosťou ako vírus a zasahuje všetky vrstvy populácie.

FESTIVAL BUDE PRE 200 ŠTUDENTOV BRATISLAVSKÝCH ŠKÔL ZADARMO

ONE DAY JAZZ Festival pravidelne pozýva na každý júnový otvárací koncert aj 200 stredoškolákov z bratislavských škôl a venuje im vstup zdarma. Môžu tak zažiť a vidieť, čo všetko si jednotlivé kultúry sveta môžu ponúknuť a čo všetko môžu vytvoriť cez hudbu, ktorá spája. Rovnako majú možnosť vidieť aj svojich rovesníkov, ktorí dokazujú svojím talentom a tvrdou prácou, že cez hudbu môžu tiež vyjadriť svoj postoj k životu a môže ich to motivovať a osloviť aj na ich ďalšej životnej ceste.

Na Bratislavskom hrade vystúpi spolu s Bratislavským chlapčenským zborom v doprovode Slovenskej filharmónie pod vedením dirigenta Martina Leginusa svetoznáma izraelská speváčka a mierová aktivistka NOA. Pricestuje zároveň so svojim quartetom. V prvej časti programu vystúpi aj česká umelkyňa IDA KELAROVÁ so svojim príbehom a projektom ČHAVORENGE v doprovode s československým jazzovým triom, ktoré je zložené z prvotriednych slovenských a českých hudobníkov.

NA VŠETKÝCH SA VEĽMI TEŠÍME.