odjf logo

"V mene humanizmu a tolerancie"

fb ig
radio jazz logo

Vyberte váš jazyk

krystalove kridlo 2024

Získali sme cenu Krištálové krídlo

 

Hviezdny americko-slovenský kvartet na Hrade. Pár dní pred štartom One Day Jazz Festivalu prezrádzajú organizátori novinky o ďalších hviezdach v line-upe podujatia.

 

Hviezdny americko-slovenský kvartet na Hrade

Pár dní pred štartom One Day Jazz Festivalu prezrádzajú organizátori novinky o ďalších hviezdach v line-upe podujatia.

Hviezdna medzinárodná zostava Banks-Washington-Šeban-Valihora na Bratislavskom hrade

13. júna prinesie One Day Jazz Festival veľký otvárací koncert na Bratislavskom hrade. Hlavnou hviezdou prvého festivalového dňa bude americká speváčka Lizz Wright, ktorá už 15 rokov patrí medzi najžiadanejších jazzových vokalistov sveta a vlani zožala obrovský úspech s novým albumom Grace. Na One Day Jazz Festivale sa predstaví v exkluzívnom spojení so Slovenskou filharmóniou pod vedením dirigenta Oskara Rózsu.

Jednou z noviniek v programe je medzinárodný americko-slovenský kvartet Banks-Washington-Šeban-Valihora, ktorý vystúpi ako sprievodná kapela spoločne s Lizz Wright a Slovenskou filharmóniou.

„Veľmi sa tešíme, že sa nám podarilo dať dohromady takúto silnú zostavu. Raritou je najmä jedinečné spojenie Lizz Wright so špeciálnym kvartetom, s ktorým vystúpi iba pri tejto príležitosti. Lizz zvykne, samozrejme vystupovať so svojou vlastnou dvornou kapelou, o to jedinečnejší bude jej koncert na našom festivale. Najväčším unikátom je, že sa nám podarí spojiť na jednom pódiu slovenskú a zahraničnú scénu - hudobníkov, ktorí budú spoločne sprevádzať svetovú hviezdu,“ vysvetľuje riaditeľ festivalu Martin Valihora.

Spomínaná hviezdna formácia sa predstaví v zložení dvoch hviezd zo zámoria a dvoch slovenských osobností: Za klávesy sa posadí Kenny Banks, americký hudobník, ktorý hral na inaugurácii prezidenta Baracka Obamu, vystupoval v slávnej Carnegie Hall či v Berlínskej filharmónii. Spolupracoval s legendami ako Kenny Garrett či Aretha Franklin a s Philadelphským orchestrom. Vydal tiež vlastný sólo album Truly Free.

Ďalším americkým členom kvartetu je basgitarista Reggie Washington – jeden kľúčových participantov Modernej Jazzovej revolúcie v 80’tich a 90’tich rokoch. Preslávil sa koncertnými spojeniami s Royom Hargroveom, Jasonom Lindnerom či legendárnym Poogie Bellom. Od roku 2015 vystupuje s vlastným projektom "Rainbow Shadow - A tribute to Jef Lee Johnson". V roku 2018 sa rozhodol objaviť akustickú basovú časť svojej osobnosti vo svojom novom kvartete "Vintage New Acoustic". Nový album avízoval na jeseň tohto roka.

Slovenskú hudobnú scénu v tomto exkluzívnom medzinárodnom kvartete zastúpia Andrej Šeban (gitara) a riaditeľ festivalu Martin Valihora (bicie).

„Je úžasné, že pozvanie do tohto špeciálneho kvartetu prijala aj taká osobnosť, akou je Andrej Šeban. Verím, že návštevníci festivalu si vystúpenie tejto legendy vychutnajú. Andrej Šeban zahrá nielen v spomínanom medzinárodnom kvartete – pripravujeme spoločne s ním ešte jedno krásne prekvapenie,“ prezrádza Martin Valihora a dodáva, že Andrej Šeban vystúpi tiež ako sólista spoločne s Lizz Wright a Danom Bártom na záver koncertu v skladbe Fragile. Pieseň špeciálne na One Day Jazz Festival aranžuje dirigent Oskar Rózsa ako zlatý klinec hlavného festivalového programu a vzácny okamih, kedy sa na jednom pódiu prostredníctvom hudby symbolicky spoja rôzne národy a etniká.

„Skladbu Fragile odohráme na festivale ako SYMBOL myšlienky humanizmu a tolerancie. Radi by sme touto cestou ukázali, ako hudba dokáže spojiť rôzne etniká, ktoré spoločne vytvoria krásne dielo. V rámci našich možností tak ukážeme, ako sa to dá - ako taký malý model, ktorý je možné preniesť aj do spoločnosti vo väčšom kontexte. Keď sa to dá na pódiu na pár metroch štvorcových, dá sa to aj v spoločnosti...“ hovorí o ústrednej festivalovej myšlienke Martin Valihora.

Druhým slovenským členom medzinárodnej zostavy renomovaných hudobníkov je práve riaditeľ festivalu Martin Valihora, ktorý svojou hudobnou všestrannosťou a svojimi domácimi i zahraničnými referenciami do medzinárodnej zostavy dokonale zapadá.

V prvý deň One Day Jazz Festivalu na Bratislavskom hrade sa návštevníci môžu tešiť tiež na 11-násobného držiteľa Ceny Anděl Dana Bártu, ktorý sa predstaví so svojím jazzovým projektom Illustratosphere v novom zložení, v ktorom sa za bicie opäť posadí Martin Valihora.