odjf logo

"V mene humanizmu a tolerancie"

fb ig
radio jazz logo

Vyberte váš jazyk

 

Hiromi’s Sonicwonder

15. 11. 2023 - Bratislava

Plejádu zahraničných hviezd povedú svetové esá

 

Na Slovensko prichádza výnimočný ONE DAY JAZZ Festival! Festival prinesie hudobný maratón s bohatým programom až v troch slovenských mestách. Plejádu zahraničných hviezd povedú svetové esá a lídri úspešných hudobných projektov legendárny gitarista Lee Ritenour a basgitarista John Patitucci. Okrem nich sa predstavia Jure Pukl Trio s Joshom Ginsburgom a Gregom Hutchinsonom, ktorého označujú za jedného z najvýznamnejších bubeníkov svojej generácie. Na ONE DAY JAZZ Festivale sa stretneme 28.11. v bratislavskom Istropolise, 30.11. v žilinskom Mestskom divadle a 2.12. v košickom Ges klube.

ONE DAY JAZZ Festival je späť s najsilnejším programom v histórii, plným svetových mien a kvalitných hudobných telies súčasnej jazzovej scény. Tento rok prichádza jesenná edícia obľúbeného festivalu na prelome novembra a decembra, a tak bude tentokrát festival vianočným darčekom pre všetkých priaznivcov kvalitnej hudby. Na ONE DAY JAZZ Festivale sa stretneme v Bratislave, v Žiline a v Košiciach.

Tešíme sa na vás na troch koncertných večeroch v troch slovenských mestách, 28. novembra v bratislavskom Istropolise, 30. novembra v Mestskom Divadle Žilina a napokon 2. decembra v košickom Ges Klube. Návštevníci ONE DAY JAZZ Festivalu si tento raz vychutnajú veľké mená svetovej hudby,“ upresňuje riaditeľ festivalu Martin Valihora.

Nositeľ Grammy award, svetoznámy gitarista Lee Ritenour vystúpi s Jesse Millinerom (klávesy), Reggie Washingtonom (bass) a Martinom Valihorom (bicie). Lahôdkou bude aj vystúpenie Danila Pereza, Johna Patitucciho a Briana Bladea, ktorí vystúpia s projektom „Children of the Light“. Nadšenci jazzu sa môžu tešiť aj na uznávaného slovinského saxofonistu Jure Pukl Trio s Joshom Ginsburgom a Gregom Hutchinsonom, ktorého označujú za jedného z najvýznamnejších bubeníkov svojej generácie. Fantastický a na Slovensku veľmi obľúbený Dan Bárta vystúpi s Robert Balzar Triom s veľkými novinkami! Po prvý raz u nás zahrajú aj vlastné nové piesne! Nebude chýbať ani inštrumentálny jazz-metal Petra Tomka a Los Massakeros. European Mantra pricestuje zo susedného Maďarska a zahrá s Gergom Borlaiom.

Hviezdy jesennej edície festivalu

leeritenour 3Držiteľ ocenenia Grammy Award Lee Ritenour

Famózny americký gitarový virtuóz sa hrdí vyše 40-ročnou úspešnou kariérou. V roku 1986 sa stal držiteľom ocenenia Grammy Award (nahrávka Harlequin - kolaborácia s Daveom Grusinom) a okrem toho bol na ocenenie Grammy 17-krát nominovaný. Nahral vyše 40 albumov. Z jeho úspešných hitparádových skladieb zaujal najmä hit „Is It You“, ktorý sa stal klasikou jazzového rozhlasového éteru. V 90-tych rokoch sa stal Lee Ritenour zakladajúcim členom Fourplay – jednej z najúspešnejších formácií v novodobých jazzových dejinách. Škála sólových kolaborácií Lee Ritenoura obsahuje mená legiend ako Phil Collins, Chaka Kahn či Herbie Hancock. Nezmazateľnou stopou v histórii americkej hudby sa stali Ritenourove legendárne Utorkové noci – vystúpenia v slávnom kalifornskom jazzklube The Baked Potato. S kapelou v zložení Dave Grusin, Patrice Rushen, Harvey Mason a Ernie Watts sa v 70tych rokoch stali na dlhých 5 rokov významnou súčasťou vtedajšej najuznávanejšej jazzovej komunity. Dodnes sa povráva, že v preplnenom klube sa v publiku pravidelne objavovali na jeho koncertoch Eric Clapton, Jeff Beck, George Benson, Al Jarreau, Joe Sample či Bob Dylan a Joni Mitchell.

Danilo Pérez, John Patitucci and Brian Blade: Projekt „Children of the Light“

Danilo Pérez, John Patitucci a Brian Blade tvorili dlhšie než dekádu rytmiku v kvartete žijúceho jazzového génia, legendárneho saxofonistu Wayne Shortera. Všetci traja sa okrem toho stali frontmanmi vlastných individuálnych projektov a skupín. V roku 2015 vydali spoločný album Children of the Light. Renomované trio prinesie koncept piano (Danilo Pérez) – basa (John Patitucci) – bicie (Brian Blade).

Jure Pukl Trio feat. Greg Hutchinson a John Ginsburg

„Pukl je kombináciou talentu, duše a túžby po dobrodružstve, ktorá poháňala jazzovú evolúciu odjakživa. Je rastúcou hviezdou kreatívnej novej generácie, ktorá energicky povedie hudbu do novej éry,“ napísali v roku 2012 o Jure Puklovi prestížne londýnske noviny The Guardian. Uznávaný slovinský saxofonista má za sebou štúdium na Vienna Music Academy, Haag Conservatory of Music, štipendium na Berkley College of Music a Graz Academy of Music. Pýši sa spoluprácami s menami ako Esperanza Spalding, Marcus Gilmore, Bosko Petrovic, Miles Griffith a orchestrami European Jazz Orchestra, European Movement Jazz Orchestra, Vienna Saxophone Quartet či Nouvele Cousine. Za svoju modernú, avantgardnú interpretáciu jazzovej hudby si vyslúžil mnoho ocenení. V súčasnosti má na konte 7 vlastných albumov a 40 CD, na ktorých je podpísaný ako jeden z tvorcov. V Bratislave vystúpi v spolupráci s mladým americkým bubeníkom Gregory „Hutchom“ Hutchinsonom, označovaným za jedného z najvýznamnejších bubeníkov svojej generácie.

Projekt „European Mantra“ feat. Gergo Borlai

Inštrumentálny jazz-metalový projekt European Mantra pricestuje do Bratislavy zo susedného Maďarska. Jeho lídrom je fenomenálny fusion bubeník Gergő Borlai, ktorý sa ako jeden z mála bubeníkov zo stredoeurópskeho regiónu presadil vo svete. Aktuálne žije a tvorí v Los Angeles. Spolu s ním sa na One Day Jazz Festivale predstavia gitarista Peta Lukács, klavirista János Nagy a basgitarista Barabás Tamás .