odjf logo

"In the name of humanism and tolerance"

fb ig
radio jazz logo

Select your language

krystalove kridlo 2024

Získali sme cenu Krištálové krídlo

 

Live stream: Bratislava - Hlavné námestie - 15.6. 2023

Vstupenky

bratislavsky hrad

 

Festival otvorí 22. júna o 18:00 na nádvorí Bratislavského hradu už legendárne zoskupenie Waking vision. Tentokrát však nielen s novým repertoárom, ale aj v novej zostave s držiteľom ceny Grammy, pôvodom ukrajinským klaviristom, Ruslanom Sirotom. Počas spoločného vystúpenia Členov orchestra Slovenskej filharmónie, ktorý bude dirigovať Oskar Rósza, zaznie v premiére aj Ruslanova nová autorská skladba Noir, ktorá je venovaná Ukrajine. Koncert bude pokračovať vystúpením Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, ku ktorému sa ako sólisti pripoja špičkoví Peter Lipa a Dan Bárta. Tentokrát to z ich strany nebude „len“ o speve, budú totiž aj v úlohe krstných otcov nového albumu. Po krste bude pódium patriť medzinárodnému zoskupeniu Voice of Colours, ktorého členmi sú najlepší inštrumentalisti a sólisti pochádzajúci z krajín V4 a Talianska. Práve spomenutá Vyšehradská štvorka je v tomto projekte kľúčová, nakoľko sa jedná o zoskupenie, ktoré vzniklo z iniciatívy Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci nášho predsedníctva vo V4. Vyvrcholením celého večera bude vystúpenie elitného 9-členného zoskupenia SFJAZZ Collective priamo zo San Francisca, ktoré je známe tým, že sa usiluje zachytiť esenciu toho, čo sa aktuálne v jazze deje cez originálne aranžmány jednotlivých členov. Celý koncert bude možné počúvať live na Rádiu JAZZ a stream bude tento rok vďaka Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí SR možné sledovať vo vybraných 8 európskych krajinách, v Izraeli a v Amerike.

 

OSKAR ROZSA

Multiinštrumentalista, skladateľ, dirigent a hudobný producent pochádzajúci z hudobníckej rodiny. Je jednou z najvýraznejších osobností slovenskej hudobnej scény za posledných 30 rokov s výnimočným žánrovým a interpretačným presahom. Počas koncertu na Bratislavskom hrade bude dirigovať orchester zložený z členov Slovenskej filharmónie.

 

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band

Hostia: Peter Lipa, Dan Bárta

Koncert spojený s prezentáciou nového 2-CD. Koncert a vznik 2-CD Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

Drevá: Marek Kotača(as,cl), Ondřej Štveráček(ts,ss), Martin Uherek (ts), Erik Rothenstein(bs, cl)

Trúbky a krídlovky: Ádám Gráf, Michal Cálik, Lukáš Oravec

Trombóny: Přemysl Tomšíček, Jozef Vörös, Michal Motýľ (basový trombón)

Rytmika: Ľuboš Šrámek (klavír), Matúš Jakabčic (gitara), Juraj Griglák (kontrabas), Marián Ševčík (bicie)

Hostia: Peter Lipa a Dan Bárta - spev

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band sa po prvýkrát verejnosti predstavil v roku 2004 na festivale v Přerove. Počas svojej existencie účinkoval takmer na všetkých väčších festivaloch ako aj samostatných koncertoch v Čechách a na Slovensku. Koncertoval aj v Srbsku (festivaly v Novom Sade a vo Valjeve) a v Rakúsku (ORF Radiokulturhaus, viedenský Porgy &Bess, Graz, Jazz&Wine festival v Poysdorfe). Spolupráca s ORF spolu s popredným rakúskym saxofonistom Harry Sokalom vyústila v niekoľko nahrávok; nahrávka koncertu v Radiokulturhause vyšla na CD „Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band featuring Harry Sokal – Live“ vo vydavateľstve ORF. Na CD „Matúš Jakabčic CZ- SK Big Band“ ktoré vyšlo v rámci edície „Jazz na Hradě“ je zachytený záznam koncertu na Pražskom hrade ktorého usporiadateľom bol český prezident Václav Klaus. Na CD vyšiel aj záznam Novoročného koncertu Volksbank 2009 na ktorom účinkoval Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band aj so sólistami Sigi Finkelom a Bercom Baloghom.

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band sa skladá z popredných jazzmanov z Čiech a Slovenska, ktorí majú s pôsobením vo veľkých jazzových orchestroch bohaté skúsenosti; v ostatných rokoch je stálym členom orchestra aj Ádám Gráf na poste 1. trubky, kmeňový člen Modern Art Orchestra z Budapešti. Ťažiskom repertoáru big bandu sú skladby M. Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych jazzových štandardov. Od roku 2010 je jeho program obohatený o skladby z projektu „Blázni z Chelmu“, na ktorom sa autorsky okrem M.Jakabčica podieľa aj Erik Rothenstein, ako aj o skladby ďalších autorov – členov orchestra (Michal Motýľ, Lukáš Oravec, Ľuboš Šrámek, Erik Rothenstein).

Niekoľkoročná Jakabčicova spolupráca s Harry Sokalom vyústila aj do spoločnej suity pre big band a sólo tenor/soprán saxofón. Orchester má v repertoári aj Ellingtonovu/Strayhornovu „The Nutcracker Suite“ – Ellingtonovo a Strayhornovo spracovanie Čajkovského Luskáčika. Big Band pravidelne spolupracuje aj s Petrom Lipom, ktorý s orchestrom spieva niekoľko známych jazzových štandardov v autorskej úprave Matúša Jakabčica, ako aj upravenú skladbu zo svojho kmeňového repertoáru.

Spolupráca s Danom Bártom bude mať na festivale premiéru.

Súčasťou koncertu bude prezentácia nového 2-CD Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, ktorého oficiálny predaj začína práve v deň konania One Day Jazz Festivalu.

 

 

 

 

pixel
 
 
 

 

Ďakujeme za podporu

Hlavní partneri:
Tipos-logo
Partneri:
fpu
slov-institut-varsava
slov-institut-praha
slov-institut-budapest
NBS
PQM
cosyma
Microcomp
BKIS
art-film-fest-kosice
MATADOR
Lenovo
GO2SKY
evolutions
mypiano
Senator-banquets
LMC
park-inn
narodny-onkologicky-ustav-zdruzenie-priatelov-nou
BAYNACH
expres-menu
adts
saitron
goout
smidt
ISEEIT
ticketportal
hotel-devin-bratislava
Festival podporili:
soza
nadacia-tatrabanka
bratislavsky-kraj
bratislava_tourist_board
Ministerstvo_dopravy
nadacia_spp
Mediálni partneri:
ta3
rtvs
tvjoj
tyzden
tyzden
hudobny-zivot
sk-jazz-sk
jazz-sk
Organizátor:
mga